Derin Demokrasi CoResolve

Başarılı bir liderlik görüş ayrılıklarını ve çatışmaları etkin yönetme

becerinizle yakından ilişkilidir…

Bu eğitim toplantılarınızı daha etkin yönetmek, iş birliğine dayanan katılımcı kararlar alabilmek ve görüş ayrılıklarını ilişkilerinizi geliştirmek amacıyla kullanabilmenize yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.

Bugünün karmaşık organizasyonlarında, kişilerarası ve ekip içi dinamikleri doğru yönetebilmek liderler için vazgeçilmez bir yetkinliktir. CoResolve eğitimi liderlere ve yöneticilere iş ortamlarında karşılaştıkları örtük veya açık direnişi iş birliğine geçirebilmelerini kolaylaştıracak araç ve yetkinlikler kazandırmaktadır.

Bunlar size tanıdık geliyor mu?

 • Yeni fikir ve girişimleri ortaya çıkarabilecek yaratıcı, huzurlu ve pozitif bir ortamı yaratmakta zorlanıyorsunuz.
 • Bazı ekip arkadaşlarınız motivasyonunu kaybetmiş, ilgisiz, kopuk veya çekimser davranıyor ve/veya kendini dile getirmekte zorluk yaşıyor. Bazı kişiler ise her şeye muhalif davranıyor.
 • Toplantılarınız verimsiz geçiyor, bazı konuları tartışmak zaman kaybı gibi gözüküyor, bazı konular çözümlenmeden tekrar tekrar masaya geliyor.

 • Karar alma süreçleriniz etkin değil. Karara varabilmek çok zaman alıyor, alınan kararların arkasında durulmuyor, bazı kişileri sürekli itmek gerekiyor.
 • Bazı ekip arkadaşlarınız iş birliği içinde olmak yerine örtük bir şekilde birbirlerinin kuyusunu kazıyorlar. Süregelen bir gerilim veya çatışma var.
Bu zorluklarla baş edebilmek için geliştirebileceğiniz yetkinlikler:

Direnç, gerilim ve çatışmayı çözümleme Etkin toplantı yönetimi Paydaşlarla etkin iletişim

Lewis Derin Demokrasi CoResolve Nedir?

Arnold Mindell’in süreç̧-odaklı psikolojisini temel alan Derin Demokrasi, Güney Afrika’da demokrasiye geçiş dönemi sırasında geliştirilmiş bir çatışma yönetimi yaklaşımıdır. Lewis Derin Demokrasi bu yaklaşımı kullanarak görüş farklılıkları olan gruplarda veya ilişkilerdeki direnci ve çatışmayı çözen ve günümüzde 20’ den fazla ülkede kullanılan bir araç seti geliştirmiştir.

CoResolve bu araçları kurumsal ortamlarda bulunan liderlerin ve yöneticilerin kullanımına sunarak liderlik yetkinliklerini geliştirmelerini hedefliyor.

CoResolve Liderlik Eğitimi hem teorik hem de pratik bilgiler içermektedir. Deneyimsel bir öğrenme metodu ile araçları hem öğrenmeyi hem de uygulamayı sağlamaktadır. Eğitim sonrası ayrıca araçları kullanmaya ve içselleştirmeye yönelik ilave destek imkanları sunulmaktadır.

CoResolve eğitiminden neler kazanacaksınız?

Co-Resolve, teke tek ilişkilerinizde, toplantılarınızı ve projelerinizi yönetirken, müşterilerinizle ve paydaşlarınızla ya da takım arkadaşlarınızla birlikteyken; kısaca gruplar halindeki tüm çalışmalarda yararlanabileceğiniz araçlarla aşağıdaki konularda sizi destekler:

Grup Dinamiklerini Anlama
 • Grup dinamiklerini okuma, direnci ve çıkacak anlaşmazlıkların ilk işaretlerini yakalama ve zamanında müdahale ile gerginlikleri azaltma
 • İyi iletişimin önündeki engelleri ve bunları ortadan kaldırma yollarını anlayarak ortak anlayışın temellerini geliştirme
 • Toplantıları grubu birbirine bağlayacak güçlü bir yolla başlatıp sonlandırma ve grupta neler olup bittiğini anlama

Katılımcı Karar Verme

 • Zor diyalogları güvenli kılma
 • Liderlik otoritenizi koruyarak katılımcı, yaratıcı, farklı ve karşıt görüşleri kapsayıcı bir şekilde dinamik sohbetlere ortam sağlayabilme
 • En sessiz katılımcıların bile kendini ifade etmesini sağlayan araçlarla grubun gücünü ve kolektif aklını ortaya çıkarmasını mümkün kılma

Direnç, Gerilim ve Çatışmaları Çözme

 • Grubun ilerlemesini engelleyen gerginlikleri fark edip, grup dinamiklerinde oluşan değişimleri ve kutuplaşmayı teşhis etme ve bu durumda uygulanacak araçları kullanmayı öğrenme
 • Fikir farklılıkları, tartışma ve çatışmalarda öfkenin ve suçlamanın devam etmesine izin vermek yerine çözümleme, anlaşmazlığın altında yatan yaratıcı potansiyeli ortaya çıkarma
 • Gerilimi liderlik gelişimi, öğrenme ve bireyler arası ilişkileri güçlendirme fırsatı olarak kullanmayı öğrenme

Eğitim Bilgileri

 • Eğitim açık gruplar için zoom uygulaması üzerinden online gerçekleştirilir. Kapalı gruplar için ise sınıf eğitimi olarak düzenlemek mümkündür. Eğitim Türkçe veya İngilizce verilebilmektedir.
 • Eğitim Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF (International Coaching Federation) tarafından toplam 13 CCE olarak akredite edilmiştir (10 CCE Temel Yetkinlik ve 3 CCE Kaynak Geliştirme).
 • Eğitim sonunda katılımcılara Myrna Lewis imzalı uluslararası “Lewis Deep Democracy – CoResolve Leadership Program” katılım sertifikası verilecektir.
 • Eğitimi tamamlayan katılımcılar Lewis Deep Democracy eğitim web sitesine erişim hakkı kazanacaklar, burada yer alan eğitim materyallerine ve egzersizlere erişebilecekler. Ayrıca tartışma gruplarında yer alarak uluslararası bir platforma diğer katılımcılarla bağlantı kurabilecekler.
 • Opsiyonel olarak eğitim sonrası bireysel koçluk, takım koçluğu, süpervizyon veya fasilitasyon gibi destekler sağlanabilir.

Programın Eğitmeni

Cahide Akkuzu,

ICF Master Certified Coach (MCC)

Yönetici ve Takım Koçu, Liderlik Gelişimi Danışmanı

Derin Demokrasi CoResolve Eğitmeni 

İnsanların arzu ettikleri her şeyi başarmak için kapasiteleri ve yeterli kaynakları olduğuna inanıyorum. En büyük amacım insanlara kendi sınırlarını aşıp hedeflerine ulaşmaları için destek olmaktır.

Cahide, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF tarafından Master seviyesinde koç (MCC) olarak akredite edilmiş 7000+ saatlik tecrübesi olan bir yönetici koçudur. Bilişim, telekom ve hızlı tüketim ürünleri sektörlerinde toplam 25 yıllık yöneticilik deneyiminin ardından 2014 yılında Context Professional Corporate Coaching & Consulting şirketini kurmuştur, yöneticilerin ve yönetim ekiplerinin üstün iş sonuçları elde etmelerini desteklemek amacıyla koçluk ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Kurumların bire bir ihtiyaçlarını karşılayan, kurumlara iş & organizasyonel gelişim sağlayan ve dönüşüm yaratan ‘Liderlik & Kurumsal Gelişim’ programları tasarlayıp hayata geçirmektedir. Kurumsal gelişimi desteklemek amacıyla fikir geliştirme desteği, takım koçluğu, yönetici koçluğu ve mentorluk hizmetleri vermektedir. Uluslararası bir koçluk firmasının bünyesinde yer alarak kendi sektörlerinde ilk 10’ a giren firmaların yöneticilerine global bir platformda koçluk hizmetleri sağlamaktadır. ICF tarafından akredite olan Gestalt Koçluk Okulunda öğretim görevlisidir. Türkiye’ de ve yurtdışında çeşitli eğitimlere, atölyelere ve çalıştaylara katılarak koçlukla ilgili destek verdiği alanları genişleterek organizasyonlara, ilişkilere, yöneticilere, liderlere ve gruplara koçluk hizmetleri sunmaktadır. Lewis Derin Demokrasi yaklaşımını kullanarak takım dinamikleri, çatışma çözümü ve katılımcı karar alma konularında takım çalışmaları yapmaktadır. Lewis Derin Demokrasi CoResolve akredite eğitmeni olarak organizasyonlara, liderlere ve yöneticilere bu yaklaşımın eğitimini vermektedir.

Eğitim Tarihleri:

 • 4 yarım gün süren Lewis Derin Demokrasi CoResolve Liderlik Eğitimi’ nin tarihleri:
  • Yeni tarihler Eylül başında duyurulacaktır.
 • Eğitim Zoom uygulaması üzerinden online gerçekleştirilecektir.
 • Eğitim saati: 9:00-13:00 (Türkiye yerel saat)

Eğitim Ücreti:

 • 4 yarım gün süren eğitimin ücreti yeni tarihler ile birlikte duyurulacaktır.

Bilgi ve kayıt:

Cahide Akkuzu Tel: 05305213125

Mail: cahide@contextprofessionals.com