Cahide Akkuzu

Cahide Akkuzu, MCC, ORSC
Context Professionals Kurucusu
Yönetici ve İş Koçu, Takım Koçu, Liderlik Gelişimi Danışmanı, Derin Demokrasi Eğitmeni

‘İnsanların arzu ettikleri her şeyi başarmak için kapasiteleri ve yeterli kaynakları olduğuna inanıyorum. En büyük amacım insanlara kendi sınırlarını aşıp hedeflerine ulaşmaları için destek olmaktır’

Almanya’ da büyüdüm, tüm ailemi orada bırakarak Boğaziçi Üniversitesinde okumak için İstanbul’ a yerleştim. Ailemden duyduğum ve o yaşlarda sadece birer öğüt olarak dinlediğim iki cümle şimdi geriye baktığımda hayatıma damgasını vurmuş: ‘Oku ve adam ol!’ ve ‘Çok çalış kendini kurtar!’

Okudum ve hala okuyorum, öğrenme aşkım bitmiyor, öğrendikçe yeni öğrenecek şeyler keşfediyorum, öğrendikçe öğrendiklerimi paylaşma arzum artıyor. Öğrenme ve kendini geliştirme yolculuğunda olan insanlara destek vermek en büyük tutkularımdan bir tanesi. Kendimce etrafına faydası olan, üreten, dünyanın daha iyi bir yer olmasına bir nebze de olsa katkısı olan bir insan oldum.

Hayatım boyunca çok çalıştım, profesyonel hayatımda kariyer basamaklarını hızlı tırmandım, yoruldum, hayatımı sorguladım ve yeni kararlar alarak yine öğrenme aşkım ve çalışkanlığımla bu günlere geldim. Ne mutlu bana, çok sevdiğim işimi yaparken kendimi çalışıyormuş gibi hissetmiyorum. Tanıştığım insanlar, çalışma arkadaşlarım, kendisinden öğrendiğim insanlar ve hizmet verdiğim insanlar ilham kaynağım. Her iş, her görev, her yeni proje, her yeni danışan benim için heyecan verici yeni bir yolculuk. Tutkuyla çalışmaya devam diyorum!

Bilişim, telekom ve hızlı tüketim ürünleri sektörlerinde toplam 25 yıllık yöneticilik deneyimimin ardından 2014 yılında Context Professional Corporate Coaching & Consulting şirketini kurarak yöneticilerin ve yönetim ekiplerinin üstün iş sonuçları elde etmelerini desteklemek amacıyla koçluk ve danışmanlık hizmetleri veriyorum. Kurumların bire bir ihtiyaçlarını karşılayan, kurumların büyümesini destekleyen, kurumsal gelişim sağlayan ve dönüşüm yaratan özgün ‘Liderlik & Kurumsal Gelişim’ programları tasarlayıp hayata geçiriyorum. Kurumsal gelişimi desteklemek amacıyla fikir geliştirme desteği veriyorum, takım koçluğu, yönetici koçluğu, danışmanlık ve mentorluk yapıyorum.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF tarafından Master seviyesinde koç (MCC) olarak akredite edilmiş bir koçum ve 4500+ saat koçluk tecrübem var.  Gestalt koçluk programının ustalık (Mastery) seviyesinde mezunuyum. Türkiye, İspanya, İtalya, Güney Afrika ve Yunanistan’ da çeşitli eğitimlere, atölyelere ve çalıştaylara katılarak koçlukla ilgili destek verdiğim alanları genişleterek organizasyonlara, ilişkilere, yöneticilere, liderlere ve gruplara koçluk hizmetleri sunuyorum. Akredite Derin Demokrasi eğitmeni olarak liderlere grup dinamiklerini anlama, katılımcı karar verme, direnç, gerilim ve çatışmaları çözmeye yönelik pratik araçlar ve yetkinlikler kazandırmak üzere eğitim veriyorum. Zenger Folkman tarafından akredite edilmiş bir danışman olarak kurumlara liderlik gelişimi programları düzenliyorum.

ICF tarafından akredite olan Gestalt Koçluk Okulunda ve de Dost Can Deniz tarafından verilen Lider Koçluğunda Ustalık Programında öğretim görevlisi olarak yer alıyorum. Ayrıca San Francisco merkezli BetterUp firmasının koçluk ekibinde yer alarak dünyanın çeşitli yerlerindeki profesyonellere yönetici koçluğu hizmeti veriyorum.

Profesyonel kariyerime Bilkom/Apple’ da başladım. Sonraki yıllarda Xerox Türkiye Genel Müdürlüğü görevinde bulundum, 2 yıl Londra’ da yaşayarak Xerox Ortadoğu Hindistan Rusya Afrika bölgelerinin pazarlama operasyonlarını yürüttüm, Avea’ da Satış Direktörlüğü, Türkiye’ nin lider system entegrasyon şirketi Datateknik’ te Genel Müdürlük görevlerinde bulundum, Yıldız Holding’ de Kurumsal Strateji Genel Müdürü olarak Ülker’ in çikolata, içeçek, Godiva ve yurtdışı yatırımlar gibi bünyesinde bulunan bir çok marka ve iş biriminin stratejilerine yön vermek üzere çalışmalar yaptım.

Koçluk hizmetlerimi ve ‘Liderlik & Kurumsal Gelişim’ kapsamındaki tüm hizmetlerimi Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak sağlamaktayım.

Profesyonel İş Tecrübem

 • Context Professionals – Corporate Coaching & Consulting – Sahibi, kuruluş 2014 Mayıs
 • Umur Basım – Genel Müdür– 2012-2014
 • Yıldız Holding – Kurumsal Strateji Genel Müdürü – 2010-2012
 • Yıldız Holding – Datateknik Genel Müdürü – 2008-2010
 • Avea – Kurumsal Satış Direktörü – 2004-2008
 • Xerox Türkiye ve MEIRA Bölgesi – çeşitli satış, pazarlama, bölgesel yöneticilik görevleri, Xerox Türkiye Genel Müdürlüğü görevi – 1995-2004
 • Bilkom/Apple Computer –satış temsilciliği ve satış müdürlüğü – 1989-1995

Kısa Eğitim Geçmişim

 • ACTP Training Program – Gestalt Center for Coaching
 • Path of Mastery Training Program – Gestalt Center for Coaching
 • Group Coaching Training Program – Gestalt Center for Coaching
 • CTI Co-Active Leadership Program – CRR Global (İspanya’ da 10 aylık program)
 • Organisation Relationship Systems Coaching (ORSC) Fundamentals, Intelligence, Geography, Path & Integration Training Series –CRR Global
 • İleri seviye Transaksiyonel Analiz Eğitimi ve Uluslararası Gelişimsel Transaksiyonel Analiz Merkezi tarafından verilmiş olan Transaksiyonel Analiz Profesyonel Uygulama Sertifikası (TAPDA)
 • Zenger Folkman Certification – The Extraordinary Leadership Program Facilitation Training
 • Deep Democracy ‘The Lewis Method’ – facilitative method for transformation and change (Level 1-2-3-4)
 • Deep Democracy – CoResolve Liderlik Eğitimi – Eğitmenlik Akreditasyon Programı
 • Conscious Business Coaching Training Program – Fred Kofman
 • Immunity to Change ‘The Change Course’ by Minds at Work (Robert Kegan & Lisa Lahey)
 • Leadership Development Program – INSEAD
 • Awareness IQ for Presence – Dorothy Siminovitch PhD MCC
 • Coaching with Creative Expressive Arts Techniques – Increa&Inspiro
 • Coaching The Organization & The Leader – Marefidelis/Dost Can Deniz MCC
 • Coming Back to Center Workshop – Güney Afrika
 • Coming Back to Center Workshop Tuscany – Montebelli – İtalya
 • The Breakthrough Thinking Workshop – JAL Consulting Athens
 • Boğaziçi Universitesi – Eğitim Fakültesi – İngilizce Öğretmenliği

Uzmanlık Alanlarım
Yönetici Koçluğu
Takım Koçluğu
Kurumsal Gelişim
Liderlik Gelişimi
İlişki Koçluğu

Uzmanlık Konularım
Çatışma Yönetimi
Değişim Yönetimi
Kurumsal Hizalanma ve Gönüllü Katılım (Organizational Alignment and Engagement)
Kurumun Ortak Hedeflere Kenetlenmesi (Building Shared Commitment)
Ekiplerin iş birliği içinde hareket etmesi (Collaboration) 
Performans Yönetimi
Liderlik Prezansı
Bireysel ve kurumsal değerler ile yönetme

Üyesi Olduğum Kuruluşlar
Uluslararası Koçluk Federasyonu Global
Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye
European Mentoring and Couching Council (EMCC Turkey – Yönderlik ve Koçluk Derneği)
IWD – Independent Woman Directors
TurkishWIN – Turkish Woman International Network
Yenibirlider – Genç Yetenekli Profesyonelleri Geliştirme Derneği
BÜMED – Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği